Cook County Curling Club, Grand Marais, MN
Cook County Curling Club
Grand Marais, Minnesota
Bonspiel Information

Bonspiels

The Cook County Curling Club hosts three bonspiels per season. See Calendar of Events or Upcoming Events sections on the home page for specific timing and more details.
 

Halloween Open Bonspiel

Typically scheduled for the last weekend in October, with 4-person teams competing, plus a costume contest, with prizes awarded for the best dressed individual and team.
 

Two Person Champagne Open Bonspiel

Typically scheduled for early January, with 2-person teams competing, plus champagne with dinner.
 

Charles J. Futterer Memorial Open Bonspiel

Typically scheduled for early March, with 4-person teams competing.

 

 

Bonspiel Winners

8th Annual Halloween Open Bonspiel October 2018

“Gold” Event winners
Julie Smith's team
St. Paul Curling Club

“Silver” Event winners
Curt Severson's team
St. Paul Curling Club

“Bronze” Event winners
Marshal "Dinky" Pederson, Teresa Bragg, Hilja Iverson, Chuck Futterer
Cook County Curling Club



 

Two-Person Champagne Open Bonspiel January 2019

“A” Event winners
Phil Henning & Dan McPeak
St. Paul Curling Club

“A” Event runners-up
Andrew & Todd Smith
Cook County Curling Club

“B” Event winners
Rory & Katie Smith
Cook County Curling Club

“B” Event runners-up
Mike Harding & Amanda Donolovich
Kakabeka Falls Curling Club

“C” Event winners
Brian Smith & Bruce "Baggers" Johnson
Cook County Curling Club

“C” Event runners-up
Carroll Peterson & Jim King
Cook County Curling Club

“D” Event winners
Don Fehr & Tom Fredeen
Cook County Curling Club

“D” Event runners-up
Zach & Amy Jones
Chaska Curling Club
 

Charles J. Futterer Memorial Open Bonspiel March 2018

“A” Event winners
Bob Hedstrom's team
St. Paul, MN

“A” Event runners-up
Andrew Smith's team
Cook County, MN

“B” Event winners
Earl Cahill team
Thunder Bay, Ontario

“B” Event runners-up
Jeff Erickson team
Duluth, MN

“C” Event winners
Steve Josephson's team
Two Harbors, MN

“C” Event runners-up
Ed Peterson's team
Thunder Bay, Ontario

“D” Event winners
Andy Skildum's team
Duluth, MN

“D” Event runners-up
Gary Johnson's team
Thunder Bay, Ontario